Tuncay Vural

Bilinçli Ritmik Yaşam Uzmanı / Yönetici Koçu / Koreograf

_____________________________________________________________________________________

Bilinçli Ritmik Yaşam danışmanlığı,  StyleGym spor aktivitesi eğitmenliği ve 2004 yılından bu yana sahnelediği “Dansınız Karakterinizdir”
Stand Up Dans gösterisiyle birçok ilke imza atan Tuncay Vural’ın kariyer yolculuğu; 1962 yılında Ankara‘da doğdu. Lise öğrenimini tamamladıktan sonra eğitimine yurt dışında devam etti.

Mesleki kariyerine dans alanında 1985 ve 1986 yıllarında düzenlenen Türkiye Dans Şampiyonası’nda, tekler ve çiftlerde iki yıl üst üste birincilik alarak “Türkiye Dans Kralı” unvanına sahip olarak başladı. Çetin Cengiz ve Sait Sökmen’le başladı ve kendi dans akademisini kurdu.  İtalya, Fransa, Hollanda’da koreografi, dünya şov dansları, drama, psikoloji alanlarında eğitimler aldı.

Yurt dışı çalışmaları esnasında insanın ruhsal ve bedensel sağlığının bir bütün olarak değerlendirilmesi gerektiği inancıyla, çalışmalarına psikoloji alanında ağırlık verdi. Yurtdışı çalışmalarının ardından Türkiye’ye döndüğünde, TRT 1’de yayınlanan “Bizden Size”, “Bir Başka Gece” gibi eğlence programları ve özel TV kanallarındaki eğlence programlarında sanatçıların sahne koreografilerini de hazırlayan Vural, birçok ünlü isimle sahne çalışmaları gerçekleştirdi ve danışmanlık yaptı.

Türkiye’nin ilk ve tek markalaşmış spor aktivitesi olan StyleGym projesini 2003 yılında hayata geçirmiştir. Sonrasında TRT1 gündüz kuşağı “On’da Her şey Var” programında hergün fiziksel ve zihinsel spor başlığı altında enerjik sunumuyla büyük ilgi uyandırmış, stüdyodaki ve ekran karşısındaki izleyicilerin istekli ve düzenli katılımını sağlamıştır.

Psikoloji alanındaki araştırmalarını genişleterek, “dansın, kişinin temel karakter özelliklerini birebir yansıttığını” gösteren “Dansınız Karakterinizdir” çalışmasını gerçekleştirdi. Tuncay Vural’ın bu keşfi Kasım 2010’da Finlandiya’daki Jyvaskyla Üniversitesi’nce onaylandı. Tuncay Vural, patenti kendisine ait bu çok özel çalışmayı, “Dansınız Karakterinizdir” isimli tek kişilik gösterisinde komediyle harmanlayıp, izleyiciyle paylaşıyor.

2011 yılında TRT’de, içeriği itibariyle “dünyada ilk ve tek” olan ve zihinsel & fiziksel unsurları bir bütün olarak ele aldığı “Ritmik Yaşam” programını hazırladı ve sundu. Ritmik Yaşam Programı 6 ay süresince yurt içi ve yurt dışında geniş bir izleyici kitlesine ulaşmış, izleyicilerin takipçi ve katılımcı olmalarını sağlamıştır.

Tüm bu çalışmaların paralelinde, sentezi ve kullanım hakları kendisine ait olan “Bilinçli Ritmik Yaşam” eğitim programını 2005 yılında oluşturmuştur. Bilinçli Ritmik Yaşam, her bireyin kendisinde bulunan fakat farkında olmadığı için kullanamadığı somut ve soyut boyutlarını tanımasını ve tam kapasite ile yaşamına katabilmesini sağlayan bir yaşam programıdır. Tuncay Vural, çalışmalarında, istek ve hedefleri çerçevesinde, insanın huzurlu, mutlu ve başarılı bir yaşam sürdürmesinin önemini vurgulamaktadır.

Hayatındaki en büyük amaçlarından biri ise, bilinçli yaşamayı ve zamanı doğru kullanmayı temel alan ve her insanın mutlaka bilmesi gerektiğine inandığı bilgileri mümkün olduğunca çok sayıda insana ulaştırmaktır. Bu doğrultuda, birikimlerini paylaşmak amacıyla, “Cennetin Lobisinde Sohbet” isimli kişisel gelişim kitabını yazmıştır.

Vural, geliştirdiği “Bilinçli Ritmik Yaşam” isimli kişisel eğitim programını, merkez ofis olan “İstanbul” ve “Antalya” şubesinde vermektedir. Tuncay Vural, aynı zamanda İndeks Konuşmacı Ajansı Üyesidir.

Tüm Hakları Saklıdır. Copyright by - Tuncay VURAL © 2016